Θρίαμβος Πλατανιά στο παρά…δύο!

Σε θρίλερ με θριαμβευτή τον Πλαταινά, εξελίχθηκε το Κρητικό ντέρμπι στο Παγκρήτιο στάδιο του Ηρακλείου όπου η ομάδα των Χανίων νίκησε με 2-1 με γκολ στο 88ο κι ενώ ο Εργοτέλης είχε προηγηθεί στα πρώτα δευτερόλεπτα, είχε την υπεροχή αλλά στο τέλος δεν πήρε τίποτε!

Σε θρίλερ με θριαμβευτή τον Πλαταινά, εξελίχθηκε το Κρητικό ντέρμπι στο Παγκρήτιο στάδιο του Ηρακλείου και σε ένα ματς με πολλές χαμένες ευκαιρίες, τον Εργοτέλη να έχει υπεροχή – φλύαρη στο μεγαλύτερο διάστημα – και την ομάδα των Χανίων κερδισμένη στο φινάλε λόγω της αποτελεσματικότητάς της!

Μόλις στο 25ο δευτερόλεπτο πήρε προβάδισμα η ομάδα του Ταουσιάνη με κοντινό πλασέ του Έφορντ έπειτα από σέντρα του Ιατρούδη.

Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι με το ψυχολογικό κι αγωνιστικό πλεονέκτημα δημιούργησαν ορισμένες ευκαιρίες δίχως να τις αξιοποιήσουν και κόντρα στην ροή του αγώνα, στο 37′ έγινε το 1-1 από τον Λουκίνα έπειτα από μπαλιά του Νίλι..

Ο Εργοτέλης μπήκε δυνατά και στην επανάληψη δίχως όμως να αξιοποιήσει τις ευκαιρίες στα καρέ του Γκονζ.

Στο φινάλε ο Πλατανιάς μπόρεσε να βρει περισσότερο χώρο προκειμένου να εκδηλώσει επιθέσεις καλής προοπτικής και σε μια από αυτές στο 88ο λεπτό ο Μπιανκόνι με μονοκόματο σουτ έπειτα από σέντρα του Νίλι διαμόρφωσε το τελικό 1-2!

Ο Πλατανιάς, ο Απόλλων Σμύρνης και η ΑΕ Καραϊσκάκης είναι οι τρεις ομάδες με δύο νίκες στις πρώτες δύο αγωνιστικές της 2ης επαγγελματικής κατηγορίας.

Τα υπόλοιπα αποτελέσματα της 2ης αγωνιστικής :

Λεβαδειακός – ΠΑΣ Γιάννινα   1-2  (44’ Μάντζιος πεν, – 9’ Παντελιάδης αυτ., 47’ Παμπλίδης πεν.)
ΑΕ Καραϊσκάκης – Απόλλων Λάρισας   2-0 (13’ Τσούτσης, 43’ Χατζηστραβός)
Χανιά – Απόλλων Σμύρνης   0-1  (53’ Τομάς πεν.)
Απόλλων Καλαμαριάς – Δόξα Δράμας  0-1  (86’ Ιωαννίδης)
Κέρκυρα – Παναχαϊκή 2005   0-2 (30’ Μωραϊτης – 50’ Σιατραβάνης)