Μίλαν-Γιουβέντους 4-2: Η ανατροπή της χρονιάς (vid)

Η Μίλαν πέτυχε την ανατροπή της χρονιάς αφού γύρισε από το εις βάρος της 2-0 στο 4-2 απέναντι στην πρωτοπόρο Γιουβέντους.

Οι “ροσονέρι” κέρδισαν δύο θέσεις στη βαθμολογία και περιμένουν τα αποτελέσματα των υπολοίπων ομάδων αύριο.

Η Γιουβέντους παρέμεινε σε απόσταση 7 βαθμών από τη λάτσιο που έχασε από τη Λέτσε.

Στο πρώτο ημίχρονο οι ομάδες μοιράστηκαν την κατοχή της μπάλας.

Η Μίλαν απείλησε πρώτη με τον Σαλεμαρκέρς στο 8′ και τον Σέζνι να μπλοκάρει και η Γιουβέτνους απάντησε με σουτ του Ρονάλντο και τη μπάλα κοντράροντας να φεύγει δίπλα απ΄οτο δοκάρι του Ντοναρούμα.

Δύο καλές στιγμές του Ιμπραχίμοβιτς δεν είχαν τέλεια εκτέλεση από τον Σουηδό ενώ στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ο Ιγκουαίν βρέθηκε σε καλή θέση μέσα στην περιοχή όμως δε νίκησε τον τερματοφύλακα της Μίλαν.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν από τα καλύτερα της χρονιάς.

Η Γιουβέντους πέτυχε δύο γκλ σε ισάριθμες τελικές, πρώτα με τον Ραμπιό που πέρασε δύο παίκτες και εκτέλεσε υπέροχα στο 47′ και στη συνέχεια με το 26ο γκολ του Ρονάλντο στο 53′ αφού εκμεταλλεύτηκε σοβαρό λάθος της άμυνας των γηπεδούχων.

Η Μίλαν όμως κατάφερε (αν και φαινόταν χαμένη) να πετύχει την ανατροπή της χρονιάς.

Πρώτα μείωσε με πέναλτι του Ιμπραχίμοβιτς, μετά από χέρι του Μπονούτσι σε προσπάθεια του Ρέμπιτς στο 62′

Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Κεσί ολοκλήρωσε με εύστοχο σουτ ωραία ομαδεική προσπάθεια ισοφαρίζοντας 2-2. Στο 67′ ο Λεάο αιφνιδίασε τον Σέζνι και έβαλε μπροστά στο σκορ τη Μίλαν με 3-2.

Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Ρέμπιτς στο 80ο λεπτό της αναμέτρησης.

Μίλαν: Ντοναρούμε, Κόντι (82′ καλάμπρια), Κιάερ, Ρομανιόλι, Ερνάντες, Κεσί, Μπενασέρ, Πακετά (46′ Πακετά), Σαλεμακέρς (60′ Λεάο), Ρέμπιτς (82′ Ρέμπιτς), Ιμπραχίμοβιτς (67′ Μποναβεντούρα).

Γιουβέντους: Σέζνι, Κουαδράδο (77′ Σάντρο), Ρουγκάνι, Μπονούτσι, Ντανίλο, Μπεντανκούρ (90+4 Μουρατόρε), Πιάνιτς (69′ Ράμσεϊ), Ραμπιό (69′ Ματουϊντί), Μπερναρντέσκι, Ρονάλντο, Ιγκουαίν (69′ Κόστα).